Physical Education

Achievements

  ACHIEVEMENTS OF PHYSICAL EDUCATION DEPARTMENT

                                          2016 – 2017

1.Y.MOULI Chand                   Taekwondo InterNational SILVER MEDAL

2.J.Sai Kumar                          IIIrd B.Sc SouthZone Inter University HOCKEY Participated

3.M.Srinivasa Rao                  IInd B.Com SouthZone Inter University KOCKEY Participated

4.N.Vivek                                IIrd B.Com SouthZone Inter University HOCKEY Participated

5.G.V.V.V.D.S.Prasad.            Ist B.Sc SouthZone Inter University HOCKEY Participated

6.Y.Murali Krishna                 IInd B.A SouthZone Inter University HOCKEY Participated

7.M.Srikanth                          III B.A SouthZone Inter University Foot Ball Participated

8.M.Vinay                               III B.Com SouthZone Inter University Foot Ball Participated

9.P.Venkatesh                        III B.Com SouthZone Inter University Foot Ball Participated

10.N.Teja Sri Satya                III B.Com SouthZone Inter University Basket Ball. Participated

11.G.Suresh                            II B.Com SouthZone Inter University Basket Ball Participated

12.T.Nagesh                            I B.Sc SouthZone Inter University Chess Participated

13.P.G.S.Samrajni                  Ist B.Sc SouthZone Inter University Chess Participated

14.S.Santhi                             II B.Com SouthZone Inter University Hand Ball Participated

15.P.Naga Seshamani            Ist B.A SouthZone Inter University Kho – Kho Participated

16.R.Vnay Kumar.                  II B.A. SouthZoneInter University .KABADDI. Participated

17.K.Sri Rupadevi.                 II.B.Com. SouthZoneInter University Cricket Participated

18.N.Teja Sri Satya                III B.Com SouthZoneInter University Cricket Participated

19.B.RajaBabu.                       I.B.A. All India Inter University Weight lifting  Participated.

20.V.Pradeep.                        III.B.Sc.  All India Inter University Power lifting  Participated

 ACHIEVEMENTS OF COMMISSIONER OF COLLEGIATE EDUCATION               

                                                      2015 – 2016

CHESS District Level (CCE Meet)               Runners

KHO – KHO(W) District Level(CCE Meet)   Winners

Athletics District Level(CCE Meet)               ONE GOLD

Athletics District Level(CCE Meet)                ONE SILVER

                                                          2015 – 2016

POWERLIFTING INTER COLLEGIATE        ONE GOLD

POWERLIFTING INTER COLLEGIATE          ONE SILVER

BEST PHYSIQUE INTER COLLEGIATE            ONE GOLD

BEST PHYSIQUE INTER COLLEGIATE             ONE SILVER

BEST PHYSIQUE INTER COLLEGIATE             ONE BRONZE

Athletics (MEN & WOMEN)                                  ONE GOLD

Athletics (MEN & WOMEN)                                  ONE SILVER

Athletics (MEN & WOMEN)                                  ONE BRONZE

Y.MOULI Chand Taekwondo Junior National (Bangalore) GOLD

Y.MOULI Chand Taekwondo Senior National (Poomsae,VSKP) GOLD

Y.MOULI Chand Taekwondo ALL INDIA Inter Collegiate (Bangalore) GOLD

Y.MOULI Chand Taekwondo ALL INDIA Inter Collegiate (Bangalore) GOLD

P.Udaya Bhaskar, Taekwondo ALL INDIA Nationals – Ongole

P.Udaya Bhaskar, Taekwondo ALL INDIA Senior inter University – Amrutsar

KHO – KHO Inter Collegiate Third Place

Weight Lifting Inter Collegiate Silver

Weight Lifting Inter Collegiate Silver

Weight Lifting Inter Collegiate Silver

Weight Lifting Inter Collegiate Bronze

Disc Through Mahalakshmi District Level Third place

                                                           2014 – 2015

Foot – Ball 3Students – AKNU selections.

HOCKEY 6 Students selected AKNU selections.

Basket BALL 1Student selected AKNU

Power Lifting 2Students selected

Weightlifting 2 Students selected

HAND BALL 1 Student selected AKNU

Cricket 2 Students selected

ATHELITICS- 1 Student selected AKNU

CHESS 7 Students selected

Cross Country 1 Student selected

Taekwondo 1Student selected AKNU

                                                       2013 – 2014

Foot – Ball 3Students – AU selections.

HAND BALL AU Selection 2Students

ATHELITICS(W) 1 Student ALL INDIA Participation

FOOT BALL 6Students – AKNU selections

HOCKEY 8 Students selected AKNU selections.

Basket BALL 1Student selected AKNU

KHO – KHO 1Student selected AKNU

KABBADI 1Student selected AKNU

CRICKET 1Student selected AKNU

Commissioner Meat

VOLLEY BALL(W) Winners

Shuttle(W) Winners

Shuttle(M) Runners

Kabaddi(M) Runners

                                                            2012 – 2013

HOCKEY 3 Students selected AU selections.

HAND BALL (W) AU Selection 3Students

Basket BALL (W) 2Students selected AKNU

CROSS CUNTRY (M) 1Student Participated ALL INDIA.

CROSS CUNTRY (W) 2Student Participated ALL INDIA.

HAND BALL (M) AKNU Selection 3Students

WEIGHTLIFTING 1 Student  ALL INDIA Participated

Foot – Ball AU Inter Collegiate 2nd place AU.

400 X 100 Relay 3rd place

Commissioner Meat

Chess Runners

Shuttle Runners